پروانه دبل بکوارد

معرفی پروانه دبل بکوارد

پروانه دبل بکوارد یک نوع پروانه است که جزء زیرگروه پروانه های سانتریفیوژ گریز از مرکز می باشد . و به دو دسته سینگل و دبل تقسیم می شوند.
پروانه های دبل بکوارد  به صورت کلی حجم هوای متوسط رو به بالا ، و فشاراستاتیکی متوسط رو به بالا دارد. یعنی نه در گروه فشار قوی ها قرار می گیرد ، که به طور معمول برای انتقال مواد استفاده می شوند ، و نه به عنوان پروانه های کم فشار مثل آکسیال ها یا پروانه های فوروارد.

راندمان و عملکرد پروانه های دبل بکوارد

پروانه های دبل بکوارد دارای دو دمنده مکش و یک دمنده خروجی هوا می باشند ، که رنج دبی این پروانه ها از 2000 الی 104000CFM و فشاراستاتیکی 200الی 2300پاسکال را به صورت کامل تامین می کند .

اتصال الکتروموتور و پروانه در سانتریفیوژ دبل بکوارد
در سانتریفیوژ های دبل بکوارد به صورت معمول برای انتقال قدرت بین الکتروموتور و پروانه دبل بکوارد از سیستم فولی تسمه استفاده می شود اما در موارد خاص بسته به شرایط و محدودیت های یک پروژه قابلیت استفاده از سیستم کوبلینگ نیز وجود دارد.

جانمایی سانتریفیوژ دبل بکوارد در باکس
در سانتریفیوژ های دبل بکوارد که داراری دو دمنده ورودی می باشند ، پیشنهاد می شود که این فن ها برای راندمان بالاتر داخل یک باکس قرار گیرند . و با در نظر گرفتن یک فضای میکسینگ باکس همفشاری هوا ایجاد شود . و از طریق فریم باکس دو دهنه ی مکش به یک دهنه تبدیل شود .

سایز بندی پروانه های دبل بکوارد
پروانه های دبل بکوارد و محصولاتی که در آن ها از این مدل پروانه استفاده می گردد ، شامل 15سایز می باشند ، که از قطر 250تا 1250میلی متر تولید می گردند.

250-280-315-350-400-450-500-560-630-710-800-900-1000-1125-1250

طراحی پروانه های دبل بکوارد

پروانه های دبل بکوارد در ظاهر از کنار هم قرار گیری ، دو پروانه سینگل با اختلاف زاویه شکل قرار گرفته اند ، که عملکرد و راندمانی به مراتب بهتر و بالاتر ، در قیاس با پروانه ها دیگر را دارا می باشند . از طرف دیگر به دلیل دور دریافتی پایین تر این پروانه ، صدای حاصل از عملکرد آن نیز کاهش یافته و به همین علت برای محیط هایی که دارای حساسیت صدایی هستند ، از بهترین گزینه ها محسوب می گردند . به دلیل کم بودن میزان دسیبل صدایی و نویز این نوع پروانه ها معمولا در باکس فن ها و هواسازها تعبیه می شوند .

ویژگی های پروانه های دبل بکوارد

مناسب برای فن فشار مثبت

دمنده خروجی این فن مستقیما به کانال اصلی متصل شده و هوادهی آغاز می گردد.

مناسب برای فن مکنده

امکان کانال کشی راحتتربه واسطه تبدیل دودهنه مکش به یک دهنه

راندمان بالا

امکان اضافه کردن سیستم فیلتراسیون هوا

امکان اضافه کردن کویل جهت تامین سرمایش ویاگرمایش

امکان اضافه کردن سیستم سایلنسر،به منظوربه حداقل رساندن صدای حاصل ازعملکرد دستگاه

ضخامت 3 تا 5  میلی میتری کفه نگهدارنده پروانه .

ضخامت 2 تا 3 میلی متری تک پره ها .

رنگ الکترواستاتیک کوره ای بعد از 4 مرحله شستشو و چربی گیری و فسفاته.

دیسک آلومینیومی و یا آهنی بسته به سایز پروانه .

بالانس دینامیک و استاتیک با میزان لرزش پایین تر از 2 میلی متر بر ثانیه.

اینلت ورودی و اینلت پروانه هوای ورودی ، دارای طراحی خاصی در راستای جهت دهی هوای ورودی و افزایش راندمان آن خواهد شد.

طراحی خاص تک پره ها ی پروانه های سینگل بکوارد که دارای دو بر آمدگی به صورت مثلثی بر روی هر تک پره می باشد ، که باعث افزایش راندمان و کاهش دسیبل صدایی این پروانه شده است .