کولر صنعتی

کولرهای صنعتی یکی از پرکاربردترین محصولات در فصل تابستان برای مصارف صنعتی می باشند ، که می توانند با پایین ترین میزان مصرف انرژی فضای قابل توجهی را خنک کنند و یک هوای با کیفیت و مطلوب را ایجاد کنندکولر صنعتی از تکنولوژی سیستم تبخیری بهرمند هستند ، که سیستم کارکرد مشابه به کولرهای آبی را دارند ، و با عبور دادن جریان هوا از روی پد های سلولزی باعث خنک شدن هوای ورودی به سالن می شوند.
کولرهای صنعتی به صورت کلی برای خنک کردن سالن ها و فضاهای یکپارچه با سطح بالا مورد استفاده قرار می گیرند ، که جدا از این موارد کولرهای صنعتی به دلیل داشتن راندمان بالا و عملکرد مناسب در فضاهای مختلف و کاربری های دیگر مثل خنک کردن فضاهای باز (بسته به شرایط و کاربرد محیطو خنک کاری سیستم هایی که به عنوان یک منبع حرارت و یا دستگاه هایی که گرمای زیادی ایجاد می کنند و نیاز به خنک کاری دارند استفاده می شود.

ویژگی های کولر صنعتی

 • پوشش فضای بین 1500 تا 2000 متر مکعب
 • عملکرد و راندمان مناسب در روزهای گرم سال
 • گارانتی بدنه 10 ساله و 18 ماه گارانتی کلی محصول
 • مصرف انرژی مناسب که در دسته بندی Grade A
 • کارکرد عالی در مکان هایی که سختی آب بالا و رسوب بالا دارند .
 • توان الکتروموتور بالا و پمپ آب قدرتمند در کنار مصرف انرژی پایین
 • استفاده از پروانه ساخته شده از جنس پلی آمید که وزن بسیار سبکی دارد و سطح راندمان کار را افزایش می دهد .
 • بدنه از جنس ورق گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک کوره ای
 • قابلیت استفاده از تابلوی اینورتر برای تنظیم دور دریافتی پروانه
 • مجزا بودن کولر صنعتی در مدل های تک فاز و سه فاز

 

مزایای کولر صنعتی

 • گارانتی 2 ساله
 • 5 سال خدمات پس از فروش
 • گارانتی 10 ساله بدنه
 • استفاده از بهترین متریال و قطعات
 • ایجاد یک محیط مطلوب برای پرسنل برای بهره وری بهتر
 • ارسال سریع 48 ساعته به تمام نقاط ایران
 • قیمت مناسب در کنار کیفیت بالای محصول
 • حذف سیتم کانال کشی داخل سالن
 • وزن مناسب و سبک
 • مقاومت بالای قطعات در برابر رسوب آب
 • ایجاد یک هوای با کیفیت وتمیز داخل سالن
 • خروج آلودگی های داخل سالن
 • نصب و راه اندازی آسان
 • مصرف انرژی بسیار پایین
 • مقاومت بالا در شرایط و محیط های صنعتی
 • عملکرد عالی در گرم ترین روز های سال
 • استحلاک بسیار پایین
 • سرویس و نگهداری آسان
Industrial Cooler

کاربردهای کولر صنعتی

کولر صنعتی به صورت کلی برای خنک کردن سالن ها و فضاهای یکپارچه با سطح بالا مورد استفاده قرار می گیرند ، که جدا از این موارد کولرهای صنعتی به دلیل داشتن راندمان بالا و عملکرد مناسب در فضاهای مختلف و کاربری های دیگر مثل خنک کردن فضاهای باز (بسته به شرایط و کاربرد محیط) و خنک کاری سیستم هایی که به عنوان یک منبع حرارت و یا دستگاه هایی که گرمای زیادی ایجاد می کنند و نیاز به خنک کاری دارند استفاده می شود.

به طور جزئی موارد استفاده کولر صنعتی بدین شرح است:

 • خنک کننده سالن های تولید
 • سیستم تهویه انبارها و سالن های نگهداری مواد اولیه
 • سیستم خنک کننده پاساژها و مراکز تجاریاداری
 • سیستم خنک کننده باغ ، رستوران ها و باغ تالارها
 • سیستم خنک کننده اتاق های ژنراتور
 • تامین کننده هوای ورودی برای سالن های ماینینگ

موارد ذکر شده از اصلی ترین کاربردهای کولرهای صنعتی می باشد ، و جدای از این موارد کولرهای صنعتی کاربردهای فراوان دیگری نیز دارند و صنایع  در زمینه های گوناگون می توانند از آنها بهره بگیرند.

عملکرد کولر صنعتی

کولر صنعتی در 3 مدل تولید می شوند:

 • کولر صنعتی 24000 با الکتروموتور 1.5 کیلووات،  RPM 900  و سه فاز
 • کولر صنعتی 20000 با الکتروموتور 1.1 کیلووات و 700  RPM و سه فاز
 • کولر صنعتی 18000 با الکتروموتور فیشباخ آلمان 550  RPM تک فاز با قابلیت تنظیم دور

در تمامی این 3 مدل کولر صنعتی از یک استراکچر و شاسی استفاده می شود . که ابعاد و اندازه یکسانی با یک دیگر دارند و فقط تفاوت آن ها در الکتروموتور انتخابی و دور دریافتی پروانه اصلی می باشد ، که دبی و حجم هوای متفاوتی را جا به جا می کنند.

اسم گذاری کولرهای صنعتی 24000، 20000، 18000 بر اساس CFM   یا فوت مربع بر ثانیه انجام شده ، که نشان دهنده حجم هوای جا به جا شده است.

اگر بخواهیم این اعداد را به متر مکعب در ساعت تبدیل کنیم باید میزان  CFM  را در 1.69 ضرب کنیم.

مصرف انرژی کولر صنعتی :

کولر صنعتی 24000 سه فاز 4.5 آمپر
کولر صنعتی 20000 سه فاز 3.7 آمپر
کولر صنعتی 18000 تک فاز 6.2 آمپر
با احتساب پمپ آب روشن با توان 0.5 اسب با توجه به میزان مصرف انرژی و راندمان بالایی که دارند در Grade A قرار می گیرند.

وزن کولرهای صنعتی

وزن کولر صنعتی بدون آب :250 KG
-وزن کولر صنعتی همراه آب :350 KG
گنجایش مخزن کولر  صنعتی 100 لیتر می باش

میزان جابجایی هوا در انواع کولر صنعتی :

کولر صنعتی 24000 CFM  قابلیت جا به جایی حجم هوای 40000 متر مکعب در ساعت.
کولر صنعتی 20000 CFM  قابلیت جا به جایی هوای 34000 متر مکعب در ساعت.
کولر صنعتی 18000 CFM  قابلیت جا به جایی هوای 30000 مترمکعب.

طراحی کولر های صنعتی

در طراحی و انتخاب متریال برای سیستم سرمایشی کولرهای صنعتی از پد های سلولزی با چشمه های سایز بزرگ بهره گرفته شده است ، که راندمان را بالا برده و سیستم برودتی بی نظیر ، در کنار مقاومت مناسب در برابر سختی آب و سرب ایجاد می کند ، که باعث می شود عمر سیستم طولانی تر شود و هزینه های سرویس و تعمیرات نیز کاهش می یابد.

در کولرهای صنعتی سه فاز قابلیت نصب تابلوی اینورتر برای تنظیم دور دریافتی پروانه و تنظیم دبی خروجی از دستگاه وجود دارد ، که برای کاهش مصرف انرژی و بهره وری پیشنهاد می شود.

به طوری که با استفاده از تابلوی اینورتر در طول یک سال استفاده از این دستگاه هزینه ی اولیه خرید تابلوی اینورتر با کاهش مصرف انرژی به شما باز خواهد گشت.

جانمایی و محل نصب کولر صنعتی

کولرهای صنعتی به صورت کلی باید دورترین نقطه به محل خروجی هوا نصب شوند ، که برای مثال ( در یک سالن با کاربری صنعتی که معمولا درب سالن دائما باز است کولر صنعتی در انتهای سالن و دورترین نقطه درب بر روی پنجره های جانبی و یا روی بام و به کمک یک زانوی 90 درجه قطر 120 هوا را  داخل سالن تزریق می کند ، و هوای ورودی به سالن برای خروج باید کل طول سالن را طی کند و از درب اصلی سالن خارج شود .

کولرهای صنعتی برای چه متراژ فضایی مناسب هستند؟

هردستگاه کولر صنعتی درصورت عدم وجود منبع حرارتی درسالن

 1. کولرصنعتی 24000 پوشش فضای بین 1800 تا 2200 m3
 2. کولرصنعتی 20000 پوشش فضای بین 1500 تا 1800 m3
 3. کولرصنعتی 18000 پوشش فضای بین 1200 تا 1500 m3

و به این نکته هم نیز باید اشاره کرد که کولرهای صنعتی به دلیل استفاده از سیستم تبریدبه صورت تراکمی (آبی) برای استفاده در آب و هوای شرجی پیشنهاد نمی شوند.

نحوه محاسبه استاندارد تعداد کولر مورد نیاز یک سالن

در ابتدا باید :

(متر مکعب × تعداد دفعات تعویض هوا(15-25) = حجم هوای مورد نیاز سالن

بعد از به دست آوردن مترمکعب فضا باید این عدد را در تعداد دفعات استاندارد تعویض هوا ضرب کنیم ، که به صورت کلی بین 15 تا 25 بار در هر ساعت برای فضا های صنعتی در نظر گرفته می شود .

یعنی

طول × عرض × ارتفاع = مترمکعب

متر مکعب × تعداد دفعات تعویض هوا (15-25) = حجم هوای موردنیازسالن

برای مثال

یک سالن به طول 40 و عرض 10با ارتفاع میانگین 5 متر 2000m3=40×10×5

به صورت استاندارد برای یک سالن صنعتی با کاربری معمولی تعداد دفعات تعویض هوا را به 20 باردرنظرمیگیریم وبه این ترتیب

2.000m3 ×20 =40.000 m3/h

با توجه به دبی مورد نیاز برای فضا که به واحد متر مکعب در ساعت به دست می آید ، باید چک کنیم که کدام مدل ازکولر صنعتی به ما خروجی هوای 40000 متر مکعب در ساعت را خواهد داد ، که با توجه به این کولر صنعتی مدل 24000 cfm که  در واقع 40000 متر مکعب دبی ایجاد می کند ، برای پروژه ما کفایت می کند و می تواند جواب گوی سیستم خنک کننده محیط باشد .

مقایسه کولرهای صنعتی با کولرهای آبی معمولی

در ابتدا باید گفته شود یک عدد کولرصنعتی 24000  راندمان برابر 9 عدد کولر 7500  را دارد ، و می تواند جایگزین 9 عدد کولر آبی 7500 باشد .

که اگر بخواهیم در قسمت مصرف انرژی مقایسه کنیم کولر 7500 آبی 6.3 لیتر آب مصرف می کند ، که در مقایسه با یک عدد کولرصنعتی 24000 باید این عدد را در 9 عدد دستگاه ضرب کنیم .

اما در مقابل کولر صنعتی 24000 تنها 4/5 آمپر مصرف برق و در هر ساعت بین 50 تا 80 لیتر مصرف آب خواهد داشت .  جدا از این موارد سرویس کاری 9 دستگاه کولر آبی 7500 که به صورت سالانه نیاز به تعویض تسمه ، گیریس کاری ، تعویض پوشال و باید ( به دلیل طراحی خنکی ) پمپ و الکتروموتور هزینه های جاری بالایی را برای ما ایجاد می کند.

اما در کولر صنعتی به دلیل اتصال مستقیم الکتروموتور با پروانه اصلی و حذف سیستم فولی و تسمه نیاز به تعویض تسمه و گیریس کاری یاتاقان ها را نداریم.

وبه دلیل استفاده از پدهای سلولزی چشمه بزرگ که دوام بالایی در مقابل رسوب آب دارند ، (عمر میانگین 5 سال) ما هر 5 سال یک بار نیاز به سرویس کاری فقط یک دستگاه خواهیم داشت ، که این موارد همگی استفاده از این مدل کولر صنعتی را برای ما مقرون به صرفه می کند و آن را به یک گزینه  مناسب برای انتخاب ما تبدیل کرده است.

بدنه کولرهای صنعتی

در قسمت بدنه کولرهای صنعتی ، از ورق گالوانیزه هات دیپ با پوشش رنگ الکترواستاتیک نانو کوره ای که بعد از 4 مرحله چربی گیری و فسفاته روی  ورق پاشیده می شود استفاده شده است ، و ضخامت ورق استفاده در قسمت تشت آب 2.5 mm در ستون ها ورق 2mm و در قسمت سقف ورق1.5  mm گالوانیزه است ، که مقاومت حداکثری استراکچر و بدنه اصلی را خواهیم داشت .

جدا از این موارد بدنه کولرهای صنعتی شامل 10 سال گارانتی هم خواهد بود ، که نشانگر کیفیت بالای متریال استفاده در کولرهای صنعتی می باشد ، که اعتماد کامل را برای شما ایجاد می کند .

پروانه اصلی کولرهای صنعتی

در کولرهای صنعتی  پروانه از جنس پلی آمید استفاده می شود ، که وزن بسیار پایینی دارد ، و در کنار وزن پایین راندمان عملکردی فوق العاده ای دارد.

و به دلیل وزن پایین قابلیت اتصال مستقیم بین الکتروموتور و پروانه اصلی را برای ما ایجاد می کند.

اتصال الکترو موتور و پروانه اصلی درکولر های صنعتی:

اتصال الکتروموتور و پروانه اصلی به صورت مستقیم و بدون واسطه در کولر های صنعتی صورت می گیرد.

به نوعی دیگر سیستم فولی تسمه که استحلاک بالا و نیاز به رسیدگی و نیروی کاری دارند ، به صورت کامل حذف شده و جایگزین آن سیستم کوبله مستقیم یا اتصال مستقیم الکتروموتور و پروانه خواهیم داشت ، که این امر با عث کاهش هزینه های سرویس کاری دوره ای شده و می توانیم یک راندمان و عملکرد بهتر را از کولر های صنعتی انتظار داشته یاشیم .

سیستم آبرسانی کولر های صنعتی:

در کلیه کولر های صنعتی از پمپ آب با توان 0.5 اسب تک فاز استفاده شده ، که قابلیت پمپاژ آب با دبی و فشار مناسب را دارند ، که توسط این پمپ به روی سقف دستگاه انتقال پیدا می کند ، و بعد از انتقال به قسمت بالایی کولرهای صنعتی توسط سسیستم لوله کشی و تقسیم آب بین 5 قسمت توسط سیستم یک پارچه سازی آب بر روی پد ها انتقال پیدا می کنند .

و بعد از عبور از پد ها آب به داخل تشت ریخته و دوباره به مدار آبرسانی باز می گردد ، که این سیکل گردشی آب به صورت مداوم ادامه دارد که باعث کاهش مصرف آب وافزایش راندمان می شود.

جدا از این موارد زمانی که آب از روی پد ها به داخل تشت بر میگردد ، با عبور جریان هوا از روی پد های خیس آب هم خنک شده به داخل تشت آب می ریزد ، که به صورت معمول دمای آب داخل تشت بین 8 تا 15 درجه خواهد بود ، که این امر باعث راندمان بالای این مدل از کولر صنعتی می شود ، و همیشه با بالا ترین کیفیت و بهترین میزان سرمای خروجی رو می توانیم از کولر های صنعتی توقع داشته باشیم .

 

بررسی عملکرد کولر های صنعتی در فصل تابستان:

کولر های صنعتی می توانند یک دمای ایده آل و مطلوب را در طی فصل تابستان برای ما به وجود آورند ، به صورتی که در گرم ترین روز های سال دمای داخل سالن بین 30 تا 25 درجه نگه دارند .  در مقایسه با دمای بین 45 تا 37 درجه فضای بیرونی این میزان کاهش دما  به صورت محصوص قابل مشاهده می باشد .

مزایای دیگر استفاده از کولر های صنعتی:

کولر های صنعتی به دلیل جا به جایی حجم هوای بالا این قابلیت را دارند ، که در هر 3 دقیقه کل هوای داخل سالن را از طریق درب اصلی سالن به خارج هدایت کنند ، و با هوای تمیز و خنکی که تولید می کنند جایگزین کنند ، که این امر به داشتن یک هوای مطلوب و خنک داخل سالن کمک می کند ، جدا از این که اگر منبع آلوده کننده مثل دستگاه های جوشکاری cnc وداخل سالن فعال باشند ، همراه با جریان هوایی که داخل سالن ایجاد می شود به بیرون از سالن انتقال پیدا می کنند ، و همیشه یک فضای با کیفیت هوای مناسب را خواهیم داشت.

 

عدم نیاز به کانال کشی در سالن

به زبان ساده تر برای استفاده از کولرهای صنعتی نیازی به کانال کشی داخل سالن نمی باشد .
به دلیل ایجاد حجم هوای بالا توسط کولرهای صنعتی در واقع می توان کل سالن و فضای موجود را به عنوان کانال در نظر گرفت ، که حجم هوای خنک و تمیز به صورت مداوم به داخل سالن تزریق و از خروجی های در نظر گرفته شده خارج می شود.
در کولرهای صنعتی به دلیل استفاده از پروانه آکسیال یا ملخی کانال کشی با طول بیشتر 10 متر پیشنهاد نمی شود.

مشاوره سیستم های تهویه

فرم زیر را برای بازدید و کارشناسی تکمیل به زودی با شما تماس میگیریم

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*
این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .